7.6 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůZe světaKoronavirus: Stále platí nejvyšší stupeň výstrahy, upozorňuje WHO

Koronavirus: Stále platí nejvyšší stupeň výstrahy, upozorňuje WHO

Date:

Nenechte si ujít

Nově zvolený prezident Pavel ujistil Zelenského o podpoře Ukrajiny ze strany Česka

Pavel také ukrajinskému prezidentovi poděkoval za gratulaci k volebnímu...

Babiš chce „politický detox”, o své budoucnosti řekne více po sněmu ANO

Český expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého...

Ve Francii zpožděn rychlovlak TGV. Žena v něm porodila zdravého chlapečka

Těhotná žena začala pociťovat kontrakce krátce poté, co nasedla...

Český prezident Zeman tvrdí, že Srbsko může hrát roli mediátora mezi Ruskem a Ukrajinou

Zprostředkovatel podle Miloše Zemana nesmí jednoznačně zastávat pozice jedné...
- Komerční sdělení -časopis

Světová zdravotnická organizace (WHO) se rozhodla zachovat nejvyšší stupeň pohotovosti v souvislosti s pandemií COVID-19.
Uvádí se to v prohlášení WHO zveřejněném v pondělí v Ženevě. K tomuto stanovisku dospěl na svém jednání koncem minulého týdne krizový výbor WHO pro pandemii covidu a generální tajemník Tedros Adhanem Ghebreyesus se s ním ztotožnil, informuje TASR podle zprávy agentury AFP.

Tedros už na úvod zasedání krizového výboru minulý pátek uvedl, že zrušení nejvyššího stupně pohotovosti považuje za předčasné, doplnila AFP.

Argumentoval, že kritická fáze pandemie neskončila, přičemž poukázal na rostoucí počet úmrtí a varoval, že globální reakce na krizi „zůstává ochromená“. Poukázal na to, že týdenní počet úmrtí sice loni v říjnu klesl pod 10.000, ale od začátku prosince opět stoupá. K nárůstu počtu úmrtí přispělo i zrušení protiepidemických opatření v Číně.

Záchrana životů
Generální ředitel WHO připomněl, že očkovací látky, testy a léčba byly rozhodující při záchraně životů, prevenci navazujících závažných onemocnění a zmírnění tlaku na zdravotnické systémy a zdravotníky.

Poukázal však i na to, že „celosvětová reakce (na covid) zůstává ochromená, protože v příliš mnoha zemích se tyto výkonné, život zachraňující nástroje stále nedostávají k populaci, která je nejvíce potřebuje – zejména ke starším lidem a zdravotnickým pracovníkům“.

Kritizoval, že důvěra veřejnosti v tyto nástroje je podkopávána „nepřetržitým proudem“ dezinformací a v této situaci se zdravotnické systémy stále musí vyrovnávat s dodatečnou zátěží v podobě covidu.

Upozornil také na to, že se prudce snížila intenzita monitorování vývoje viru a genetické sekvenování prudce poklesly, což ztěžuje sledování nesčetných variant a včasné odhalování nových.

Krizový výbor
Čtrnácté zasedání krizového výboru WHO se konalo po téměř třech letech ode dne, kdy WHO poprvé vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní krize – stav globální zdravotní nouze, protože tzv. nový koronavirus se tehdy začal šířit i mimo Čínu.

Nezávislý krizový výbor se setkává každé tři měsíce, aby prodiskutoval pandemii, a podává šéfovi WHO, který pak rozhoduje, zda zůstane nouzový stav zůstane zachován a v jakém rozsahu.

Na předchozím jednání – v říjnu roku 2022 – členové výboru dospěli k závěru, že pandemie stále odpovídá nejvyššímu stupni výstrahy WHO – stavu ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC).

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek