Konec října a začátek listopadu patří již tradičně návštěvě hrobů, ale také duchům a strašidlům. Máte chuť udělat si za nimi výlet a nechat se pořádně vyděsit?
Našli jsme pro vás několik netradičních lokalit, které jsou k tomu jako stvořené.
Edinburské podzemí, Skotsko
Londýn, Paříž, Řím či Bologna. Přímo pod ulicemi a historickými budovami nejednoho evropského města se v podzemí skrývá jiný svět. Je smradlavý, vlhký, a tak temný, že nikdy netušíte, co na vás číhá jen několik metrů před vámi. A přece bývají takové prostory pro některé lidi domovem.
Bylo tomu tak iv Edinburghu, přímo pod mostem a zároveň rušnou ulicí South Bridge. Když ji stavěli, vybudovali v obloucích, které jsou dnes zakryty výstavbou, četné místnosti a chodby. Plán byl, že je využijí jako sklady, nebo se v nich usídlí hospody či řemeslníci.
Chvíli tomu tak i bylo, ale protože byly tmavé, vlhké a v podstatě nehygienické, se z nich obchod vytratil. Začali se tam stahovat nejchudší obyvatelé a kriminální živly.
Komory se staly pořádně nebezpečným doupětem neřesti a nekalých aktivit. Kvůli kriminalitě a hrozným podmínkám v nich mnoho lidí zemřelo, a říká se, že tam zůstali jako duchové.
Podzemní místnosti a chodby časem zasypaly, ale o několik století později znovu objevily a částečně vyhloubily. Dnes je můžete prozkoumat například v rámci populárních duchařských či historických přehlídek.
Dublin, Irsko
Přestože Halloween vnímáme zejména jako americký svátek, kořeny má někde jinde, na starém kontinentu. Historici jeho původ vystopovali ke Keltům do starověké Británie a Irska, kde se dnes ve velkém slaví.
Akcemi, průvody a strašidly žije zejména Dublin, o kterém se mluví jako o jednom z nejstrašidelnějších měst Evropy. Má několik lokalit, co přímo zvou, abyste Halloween strávili právě tam.
V nejstarší hospodě v Dublinu, Brazen Head, prý straší duch revolucionáře Roberta Emmeta a jeho kata. Asi 17 kilometrů od města je hrad Malahide, se kterým se pojí více než 800letá historie krveprolití a nejeden duch. Strašit jistě musí iv kostele sv. Michana, vždyť v jeho chladných a tmavých katakombách leží mumifikované pozůstatky.
V Dublinu také stojí morový dům z dob černé smrti či starý a „tajný“ hřbitov. Na mnoho z těchto míst vyrážejí strašidelné prohlídky Dublinem. Vydat se můžete i po stopách Brama Stokera. Slavný autor, který stvořil upíra Draculu, se v Dublinu narodil.
V době Halloweenu se zde koná jeho festival plný světel. Je oslavou gotiky, nadpřirozeného světa, temna a viktoriánské doby.
Kostnice Sedlec, Česko
V kostelech a chrámech většinou hledáme útěchu a klid. Bývají nádherně zdobené zlatem, mramorem či mozaikami. Občas však dokážou být i pořádně děsivé. K některým se vážou legendy, ze kterých mrazí. Jiné vás šokují i vyděsí svojí výzdobou. To je také případ kostela ve městě Kutná Hora, v její okrajové části Sedlec.
Gotický římskokatolický kostel vypadá zvenčí poměrně obyčejně. Když ale vstoupíte dovnitř, pořádně vám vyrazí dech. V jeho podzemí se nachází neobyčejná kaple s kostmi asi 40 000 mrtvých.
Především to byly oběti morových epidemií a husitských válek. Původně leželi na hřbitově, který ale zrušili. Vykopané kosti uložili v pyramidách do kaple. Při pozdějších obnovách však dostali bizarní nápad a vyrobili z nich dekorace.
Proto zde dnes najdete svícny, kříže a dokonce masivní lustr z kostí či lebek, které budou všude kolem vás. Prohlédnout si je můžete i po setmění, během noční prohlídky, jen si musíte rezervovat místo v předstihu.
Křivý les, Polsko
Hluboké a temné lesy děsily lidi už odpradávna. Často navozovali pocit, že se v nich ukrývá něco hrozivého a nebezpečného, ačkoli to mohlo být jen divoké zvíře. No a pak jsou zde místa, o kterých se říká, že se v nich vyskytují nadpřirozené jevy. Takto proslulé je například slovenské pohoří Tribeč, kde záhadně mizí lidé.
Záhadou je také Křivý les v Polsku. Leží u obce Nowe Czarnowo, nedaleko hranic Polska s Německem. Jak už název naznačí, stromy, desítky borovic, zde rostou velmi zvláštním způsobem. Nerostou směrem vzhůru, ale se místo toho těsně nad zemí otočí, ohnou a vytvoří oblouk. Teprve potom se začnou táhnout k nebi.
Nevídané je, že se neohýbají jen tak, ale všechny jedním směrem, na sever. Jev má i logické vysvětlení, které si necháme pro sebe, ale někteří lidé mu nevěří. Úkaz připisují mimozemšťanům či velmi špatné energii. Dokonce si myslí, že je zde brána do pekla. Jiní za tím zase vidí nacistů, kteří v lese testovali nejrůznější experimentální zbraně.
Možná nějaké bojové plyny, ze kterých až stromy zkroutilo.
Pařížské katakomby, Francie
Paříž je město dvou tváří. Na jedné straně je umělecký, šarmantní a romantický, na té druhé až hororový. Tuto stránku z velké části skrývá před zraky návštěvníků v podzemí. Pod ulicemi města naleznete například Pařížské muzeum kanalizace, které jsme vám představili v minulosti.
Spíše je ale ukázkou technického pokroku než místem, kde si na vás počíhají zbloudilé mrtvé duše. To se vám ale může stát v tunelech plných kostí. V katakombách s celkovou délkou více než 300 kilometrů se ukrývají pozůstatky 6 až 7 milionů lidí. Nestojí za tím nic hrozivého, v podzemí začali v 18. století pohřbívat z praktických důvodů.
Pařížské hřbitovy byly totiž přeplněné. Několik desítek let se zde už samozřejmě nepohřbívá, ani se sem nepřenášejí pozůstatky. Malá část tunelů, asi 1,5 kilometru, kde jsou stěny prakticky vytvořeny z lebek a kostí, je dnes otevřena pro turisty.
Místo je šíleně populární, proto si rezervujte lístky předem. A počítejte s tím, že vám při východu prohledají tašku. Nejednomu návštěvníkovi totiž už napadlo vzít si lebku jako suvenýr.
Muzeum zločinu (Kriminalmuseum) ve Vídni, Rakousko
Někdy za tím, co nás děsí, nemusí být nic nadpřirozeného. O pořádné hrůzy se dokáží postarat i „lidé“ samotní. Toho dokonalou ukázkou je muzeum v nenápadném domě ve Vídni, ve čtvrti Leopoldstadt. Jeho ústředním tématem jsou šokující zločiny z Rakouska.
Nezaměřuje se přitom jen na ty nejaktuálnější. Po jejich stopách se vydalo až do středověku. Díky tomu se například dozvíte o slavných zločincích z rakouské historie, o pokusech o převrat či atentáty na císařskou rodinu.
Kruté svědectví přináší prostřednictvím fotografií z míst činů i soudních protokolů. Nevynechává ani hrozivé metody trestu smrti, které doplňují relikvie popravených. V muzeu se také dozvíte, jak se vyvíjela policie a práce kriminalistů. Jím se na chvíli můžete stát i vy.
Poslední den v říjnu se v muzeu bude totiž řešit vražda. Program je na rezervaci, doporučený pro děti od 12 let a těm, kteří vědí německy. Pokud by vás muzeum nevyděsilo dostatečně, vězte, že sídlí poblíž zábavního parku Prater, který si také na Halloween připravil strašidelný program.
Hrad Moosham, Rakousko
Hrady a zámky patří k pořádně strašidelným místům. Vždyť se o většině z nich říká, že chodbami stále bloudí jejich původní obyvatelé či jiní lidé. Jako duchové samozřejmě. Často sešli ze světa nedobrovolně, násilnou smrtí, a tak zůstali, aby strašili každého, kdo se k místu odváží přiblížit.
Na hradě Moosham bylo těch obětí velmi mnoho. Středověká pevnost nad obcí Unternberg byla dějištěm mnoha krvavých válek a povstání. Sice po nich zůstala země nasáklá krví, ale ani zdaleka nevyvolaly takové zděšení jako nejhrozivější hony na čarodějnice a procesy s nimi, kterých byl hrad svědkem později.
Během nich popravili více než 100 lidí, mezi nimiž nechyběly ani děti. Klid místo nenašlo ani poté, v 19. století. Tehdy pro změnu děsil obyvatele vládce Schörgen-Toni, který byl pro svou krutost pověstný v celém regionu.
Lidí mučil tím nejstrašnějším způsobem. Jeho mučírnu můžete během prohlídky hradu navštívit. Jen si ověřte otevírací dobu, hrad Moosham je od 1. listopadu do 15. prosince zavřený.